Historia

Korzenie zespołu sięgają mniej więcej połowy 2018 roku. Marcin „Brygi” Brieger i Ireneusz „Iras” Musik działają w projekcie akustycznym, dając koncerty w pubach i klubach na terenie Górnego Śląska. Pewnego dnia postanawiają jednak powrócić do rock and roll’a i na ich drodze staje Michał „Mici” Cierlica. W takim składzie przez kilka miesięcy zespół pracuje nad materiałem i szlifowaniem warsztatu, by na wiosną roku pańskiego 2019 spotkać perkusistę mającego „to coś” – do ekipy dołącza Piotr „Smok” Smok. Zawiązuje się wybuchowa mieszanka muzyczna, gdyż każdy z członków reprezentuje właściwie zupełnie inny nurt muzyczny i nietuzinkowy styl gry.

Po raptem trzech miesiącach intensywnej pracy Tabula Rasa szturmem zdobywa estrady i mimo krótkiego stażu wyrabia sobie niemałą renomę jawiąc się jako zespół z wielką muzyczną energią, brzmieniową precyzją, swoim stylem i bardzo przystępnym dla publiczności repertuarem. Na przełomie 2019/2020 chłopaki dzielą scenę z takimi gwiazdami jak Dżem, Urszula, Patrycja Markowska, Tomasz „Lipa” Lipnicki i Łukasz Łyczkowski & 5 rano, a także występują w telewizji TVN jako zespół wspierający 28. Finał WOŚP w Sosnowcu. Z początkiem nowego roku na świat przychodzi pierwsze oficjalne EP zespołu zatytułowane „Demo”, które jest dostępne na wiodących serwisach muzycznych. W sierpniu 2020 zespół opuszcza wokalista i gitarzysta, Marcin „Brygi” Brieger.

Tabula Rasa jednak nie składa broni, bo pociąg z rock’n’roll wciąż mknie przed siebie, by na kolejnej stacji spotkać Justynę Wojtuszewską. Dżasta, bo tak kazała nam na siebie mówić, niewątpliwie zapisała się w annałach historii zespołu – w 2021 roku znów wsparliśmy śląski WOŚP zapewniając oprawę muzyczną 29. finału, wystąpiliśmy w legendarnej chorzowskiej Leśniczówce na festiwalu „Ku pamięci”, a także zagraliśmy kilka klubowych koncertów. Wydarzeniem pieczętującym miesiące pracy jest wydanie na krążku oficjalnego EP zatytułowanego „8 miliard”. 2022 zaczęliśmy się fenomenalnym koncertem u boku formacji Storo feat. Piotr Kupicha, z którego całość zysków przeznaczono na Polską Akcję Humanitarną dla Ukrainy. Po drodze odwiedziliśmy świętochłowickie Centrum Kultury Śląskiej, ponownie chorzowską Leśniczówkę w ramach festiwalu „Ku pamięci” oraz malowniczy, sosnowiecki Kazimierz, by dać świetny i długo wspominany przez fanów koncert w Amfiteatrze Muszelka.

Przełom roku 2022 i 2023 przyniósł nieoczekiwane zmiany – szeregi zespołu opuściła Dżasta, a rolę wokalisty przejął Iras. Czas jednak pokazał, że nic nie dzieje się przez przypadek – nasze drogi niespodziewanie przecinają się z Kasią „Moka” Kazimierczak, która od pierwszej, wspólnej próby imponuje mocnym, kobiecym wokalem i zaraża niesamowitym entuzjazmem przeplatanym z pozytywną energią. Od razu, tak jak z resztą lubimy, zostaliśmy rzuceni na głęboką wodę – pod koniec stycznia, na 31. finale WOŚP, daliśmy aż dwa koncerty: na terenie katowickiego UCK oraz w sosnowieckim sztabie wojewódzkim występując ponownie w TVN!

Ciąg dalszy nastąpi, tego jesteśmy pewni!